Co je RPSN, a proč mu nevěřit?

Úno 19, 2024

Designed by Freepik

Každý, kdo si někdy půjčoval peníze, se setkal s pojmem RPSN – Roční Procentní Sazba Nákladů. Na první pohled se zdá, že RPSN je ideální informací, která ukazuje, jak bude vaše půjčka drahá. Ale je tomu skutečně tak?

Definice RPSN

RPSN je zkratkou pro “Roční Procentní Sazba Nákladů”. Je to ukazatel používaný k vyjádření celkové ceny půjčky.

Má vždy procentuální hodnotu. Jeho výše je rovna procentuálnímu podílu z celkové dlužné částky, kterou musíte zaplatit poskytovateli během jednoho roku, a obsahuje jak úrok, tak poplatky.

Uvedení RPSN je vyžadováno zákonem a zahrnuje úrokovou sazbu a všechny poplatky spojené s půjčkou. To má dát spotřebitelům pevný základ pro srovnání různých nabídek úvěrů.

Jenže – RPSN se používá především pro hypotéky a půjčky o velkém objemu a dlouhé době splácení. U nízkých půjček na krátkou dobu totálně selhává, protože je počítán na celý jeden rok.

Nedostatky RPSN

Příklad: Představte si, že si od kamaráda půjčíte 100 korun, dáte mu 10 Kč od cesty, a po týdnu (době splácení) mu vrátíte 110 Kč. Ačkoliv je úrok pouhých 10 %, RPSN vystřelí na neuvěřitelných 14 000 %. To proto, že se RPSN počítá na celý rok, nikoliv pouze na týdenní dobu splácení.

Už z tohoto jednoduchého příkladu je vidět, že na RPSN se nelze spoléhat. Mnohem přesnější je celková splatná částka – tedy částka, kterou musíte skutečně vrátit.

Zákon naštěstí vyžaduje, aby vám poskytovatel půjčky tuto částku sdělil. Proto se zaměřte na tuto částku, chcete-li vědět, kolik peněz skutečně zaplatíte.

Jak zjistit celkovou splatnou částku?

Chcete-li vědět, kolik byste zaplatili za půjčku bez toho, abyste jí s danou finanční společností začali sjednávat, tak můžete využít kalkulačky půjčky a splátek.

Každá seriozní finanční společnost má na svých stránkách kalkulačku, kde si můžete jednoduše spočítat, jak velkou splátku si můžete dovolit a kolik celkově zaplatíte.

U půjček vždy platí jednoduché pravidlo: čím déle splácíte, tím máte nižší měsíční splátky, ale tím více přeplatíte. Vyplatí se proto půjčit si peníze na co nejkratší dobu (ačkoliv RPSN u těchto kratších půjček může být vyšší, celková splatná částka bude nižší).

Závěr

RPSN je užitečný nástroj, ale neměl by být jediným kritériem pro výběr půjčky. Důležité je dívat se na celkové podmínky a nezapomínat na celkovou splatnou částku. Informujte se a půjčujte si s rozmyslem.